Formula One sezon numit de la primul Grand Prix care va avea loc în Australia din cauza corona-virus. După o perioadă de 3 luni de timp, sezonul a fost reprogramat și primele două mari premii s-au filmat în Austria. Prima cursă a fost dominată de finlandezul Valtteri Bottas. Charles Leclerc a terminat pe locul doi pe podium. Ambele curse au avut loc în spatele ușilor închise, fără public, în Austria. Canalele F1 live stream au confirmat că SKY Sports deține drepturile de difuzare în Marea Britanie, iar Movistar F1 a transmis cursa în Spania.

Lewis Hamilton a făcut o mare revenire la (Marele Premiu din Stiria), după ce a câștigat cursa Hamilton conduce clasamentul piloților cu 63 de puncte. Următorul mare premiu anunțat și desfășurat în Marea Britanie, pe circuitul de la Silverstone. Sergio Perez ar putea să nu fie văzut în acțiune în această duminică, după ce testul său a ieșit pozitiv la covid-19.

Lewis Hamilton a câștigat marele premiu al Marii Britanii cu o performanță extraordinară, în spatele său este pilotul Red Bull Max Verstappen care a terminat al doilea în cursă, iar locul trei a fost ocupat de pilotul Ferrari F1 (Charles Leclerc). Hamilton conduce acum în clasamentul pe puncte al piloților cu 30 de puncte avans față de Bottas și Verstappen. Canalele de streaming F1 Marele Premiu al Portugaliei au confirmat Sky Sports F1 stream pe mobil în Regatul Unit și Irlanda.

CCTV

În tabelul de mai sus puteți vedea canalele care dețin drepturile de acoperire a Marelui Premiu de Formula 1. Toate detaliile adunate din surse de încredere despre canalele tv care dețin drepturile de difuzare a F1. Canalele de difuzare a Formulei 1 au crescut în multe țări după ce noul grand-prix a fost inclus în calendar.

Ora sesiunii de antrenamente libere anunțată pentru cursă, conform surselor, sesiunea de antrenamente libere a Marelui Premiu al Marii Britanii a început la (11:00 AM) BST la 12:30 PM BST. Sesiunea de calificare a cursei are loc sâmbătă și a început la (15:00 PM) BST în direct pe SkySports F1. Marele Premiu al Marii Britanii începe duminică, 2 august 2020, la ora 15:00 (BST). Channel 4 este singurul canal care deține drepturile de acoperire gratuită a curselor de Formula 1 în Regatul Unit.