11:30 AM NXS ROOKIE MEETING, SPOTTER MEETING, & RANDOM DRAWING

11:40 AM NXS QUALIFYING (MULTI-VEHICULE / DOUĂ RONDURI)
12:45 PM NXS DRIVER / CREW CHIEF MEETING (MEDIA CENTER)
2:30 PM NXS DRIVER INTRODUCTIONS
3:00 PM NXS RACE (STAGES 20/40/82 LAPS = 200.9 MILES)

NXS = NASCAR XFINITY Series
SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE

Link-uri către rezultatele cursei, antrenamentelor, calificărilor (în format pdf): (vor fi adăugate pe măsură ce vor fi disponibile)

Cercetarea cursei….News & Links

Austin Cindric obține prima victorie în NASCAR Xfinity Series în duelul de la The Glen: Oportunitatea a bătut la ușă pentru Austin Cindric după ce o defecțiune mecanică l-a scos pe Kyle Busch din cursa Zippo 200 de sâmbătă de la Watkins Glen International. Și după ce Cindric și asul circuitului rutier AJ Allmendinger au făcut schimb de lovituri în ultimele două tururi ale cursei NASCAR Xfinity Series, Cindric – cu pneuri mai proaspete – a ieșit învingător pentru prima dată în cariera sa. În urma inspecției de după cursă, Chevrolet-ul nr. 10 al lui Allmendinger de la Kaulig Racing Chevrolet nr. 10 a fost descalificat pentru o încălcare a înălțimii spate, ceea ce l-a făcut pe Allmendinger să coboare pe ultimul loc în ordinea clasamentului. Dar fanii au părăsit circuitul cu amintirea unei lupte intense în ultimele tururi.(8-3-2019)

#22-Austin Cindric a câștigat cursa Zippo 200 NASCAR XFINITY Series de la Watkins Glen International. Victoria este prima sa victorie din carieră în XFINITY.
#20-Bell a terminat al doilea, urmat de , #7-Allgaier, #12-Blaney, #2-Reddick, #98-Briscoe, #00-Custer, #1-Annett, #9-Gragson, și #8-Preece.
#10-Allmendinger a terminat inițial al doilea, dar a fost descalificat pentru o încălcare a înălțimii de rulare. El a fost mutat pe ultimul loc (locul 37).
Câștigătorul podiumului #18-Busch, a condus 22 de tururi la începutul cursei, dar și-a rupt un braț de control înainte de finalul etapei 2 și a terminat pe locul 32.
Etapa 1 a fost câștigată de #18-Busch.
Etapa 2 a fost câștigată de #10-Allmendinger.
Au existat 9 schimbări de conducere între 6 piloți și 7 atenționări pentru 16 tururi cu steag galben.
Viteza medie a cursei a fost: 88.
Aceasta este prima sa victorie și a 14-a clasare în top 10 în 2019.
Aceasta este prima sa victorie și prima clasare în top 10 în două curse la Watkins Glen International.
Christopher Bell (al treilea) a obținut a doua clasare în top 10 în două curse la Watkins Glen International.
Chase Briscoe (al șaptelea) a fost cel mai bine clasat debutant.
Tyler Reddick conduce în clasamentul punctelor cu 32 de puncte în fața lui Christopher Bell.
(NASCAR Integrated Sports Marketing)(8-3-2019)

2019 NASCAR XFINITY Series Playoff Standings after Watkins Glen:
5 curse rămase până la playoff
1) #20-Christopher Bell
2) #00-Cole Custer
3) #2-Tyler Reddick 889 (lider în puncte)
15) #86-Brandon Brown, 380, -509
Vezi clasamentul pe puncte al piloților și clasamentul pe puncte al proprietarilor

INFORMAȚII CALIFICARE, VREME DE PRACTICĂ și ÎNSCRIERI

#18-Kyle Busch a câștigat pole-ul Busch pentru cursa Zippo 200 NASCAR XFINITY Series de la Watkins Glen International cu o viteză de 124,054 pentru primul pole din 2019, primul la Watkins Glen și al 66-lea din cariera sa XFINITY.
#22-Cindric va pleca al 2-lea, urmat de #12-Blaney, #20-Bell, #2-Reddick, #98-Briscoe, #10-Allmendinger, #8-Preece, #7-Allgaier și #19-Jones.
Pilot(i) care va(u) rata cursa: niciunul, deoarece 37 au fost înscriși pentru 38 de locuri.
Vezi rezultatele calificărilor pe pagina Rezultate calificări (pdf) și linia completă de start pe pagina Linia de start (pdf).(8-3-2019)

Watkins Glen International – Fapte rapide din calificări:
Kyle Busch(i) a câștigat Pole Award pentru cea de-a 25-a ediție anuală a Zippo 200 la The Glen cu un tur de 71,098 secunde, 124,054 mph.
Este al 66-lea pole în 350 de curse NASCAR Xfinity Series.
Este primul pole și al cincilea start în top 10 în 2019.
Este primul său pole în 11 curse la Watkins Glen International.
Austin Cindric (al doilea) a înregistrat al 16-lea start în top 10 în 2019 și primul său start în două curse la Watkins Glen International.
Ryan Blaney(i) (al treilea) a înregistrat primul său start în top 10 la Watkins Glen International. Este primul său succes într-o cursă în acest sezon.
Chase Briscoe (al șaselea) a fost cel mai rapid debutant în calificări.
(Statistici NASCAR)(8-3-2019)

Happy Hour (final) de antrenamente pentru cursa Zippo 200 NASCAR XFINITY Series de la Watkins Glen International s-a încheiat, după 80 de minute programate, primii cinci, cei mai lenți și notele:
#18-Busch 121.862
#11-Haley 121.374
#22-Cindric 121.280
#10-Allmendinger 121.027
#12-Blaney 120.752
Cel mai lent: #35-Gase 114.475 & #13-Finchum 110.701mph.
Cele mai multe tururi parcurse: #22-Cindric & #98-Briscoe, 33 de tururi.
Cea mai bună medie de 10 tururi consecutive (din 3 piloți): #22-Cindric & #98-Briscoe, 33 de tururi: #22-Cindric, 120.340mph.
Vezi cele mai rapide viteze, cea mai bună medie de 10 tururi consecutive, tururi parcurse pe pagina cu vitezele din antrenamentele Happy Hour (pdf).(8-2-2019)

Prima sesiune de antrenamente pentru cursa Zippo 200 NASCAR XFINITY Series de la Watkins Glen International s-a încheiat, după 50 de minute programate, primii cinci, cei mai lenți și notele:
Cele mai multe tururi parcurse: #98-Briscoe, 21
Cea mai bună medie de 10 tururi consecutive (din 0 piloți): Niciun pilot nu a parcurs 10 tururi consecutive.
Note: #00-Custer a făcut o epavă și va trece la mașina de rezervă.
Vezi cele mai rapide viteze, cea mai bună medie de 10 tururi consecutive, tururi parcurse pe pagina cu vitezele de la primele antrenamente (pdf).(8-2-2019)

Lista de înscrieri pentru cursa Zippo 200 NASCAR XFINITY Series de la Watkins Glen International este afișată, sunt 37 de echipe/piloți.
Din moment ce 37 de mașini sunt înscrise, toți piloții vor face cursa.
Vezi lista completă a înscrierilor pe Entry List (pdf)